Jednolity plik kontrolny, sukces czy porażka?
Nowy system ZUS, tzw. jednolity plik kontrolny, okazał się sukcesem. Dzięki e-składce płatnicy popełniają mniej błędów, na bieżąco mogą sprawdzić stan swojego konta, a wpływu do ZUS są większe od 8 do 11 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Prezes ZUS zadowolony z wyników, a co na to samo przedsiębiorcy?
Jak poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska, dzięki wprowadzeniu od nowego roku jednolitego pliku kontrolnego, według którego każdy przedsiębiorca wpłaca całość składek ubezpieczeniowych na jeden indywidualny numer rachunku, wpływy do ZUS zwiększyły się od 8 do 11 procent miesięcznie w porównaniu do roku poprzedniego.
Etap wprowadzania e-składki w ciągu dwóch miesięcy został zamknięty z zadowalającym skutkiem finansowym dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a dzięki temu można było zaoszczędzić dotacji z budżetu Państwa.
Dzięki e-składce, przedsiębiorcy wpłacają składki ubezpieczeniowe na jedno indywidualne konto, dzięki czemu zaoszczędzają czas, a także koszty związane z rozliczaniem dokumentów w biurach rachunkowych, gdyż nie muszą sami rozdzielać składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytury pomostowe.
Aż 40 miliardów złotych przez dwa miesiące działania programu wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek. Wynika to z faktu, iż dzięki jednemu rachunkowi, przedsiębiorcy popełniają mniej błędów w przelewach. Powyższa kwota jest większa o prawie 4 miliardy złotych niż w tym samym okresie bazowym w poprzednim roku.
Można śmiało stwierdzić, że nowy program e-składki stał się efektywnym, wiarygodnym i przede wszystkim wygodnym systemem rozliczeń. Należy zauważyć, że również pracownicy ZUS mają o wiele mniej pracy, gdyż szybciej mogą zauważyć błędy w kwocie składek, gdy mają przed sobą jeden rachunek. Tak dobre wyniki wpływów ze składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynikają również ze wzrostu zarobków oraz dobrą koniunkturą na rynku pracy.
Obecnie przez dwa lata Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pracował nad udoskonaleniem systemy i jego stabilizacją, więc reforma nie jest jeszcze zakończona. Prezes ZUS poinformowała, że pomysł e-składki pojawił się po audycie, który wykazał, że przedsiębiorcy popełniają pełno błędów w obliczaniu wysokości składek, często nie wiedzą na jakie konto daną składkę przelać oraz że można system usprawnić właśnie poprzez jeden indywidualny numer rachunku.
Kolejnym plusem nowego systemy jest fakt, iż obecnie będzie można wyjaśnić z przedsiębiorcami wszystkie zaległe zobowiązania. Każdy płatnik, który posiada jakiekolwiek zadłużenia w ZUSie może spodziewać się informacji listownej o wysokości zaległości.
Dzięki e-składce sam ZUS jest lepiej oceniany przez płatników, dzięki temu, iż każdy przedsiębiorca może na swoim koncie przez Internet może sprawdzić czy opłacił poprawnie składki, jakie jest saldo konta i jak zostały rozdysponowane jego środki.